środa, 6 kwietnia 2011

Festiwale

Skłamałby ten, kto by powiedział, że Toruń jest miastem, w którym nic się nie dzieje. Nie wierzycie? Może szybki przegląd festiwali, które są ewidentnym dowodem na „dzianie się”, rozwieje Wasze wątpliwości. Toruń oferuje szeroką gamę wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych, w wielu dziedzinach.
Zacznijmy może od najbardziej oczywistej kategorii, czyli MUZYKI.
Głównym imprezowym miejscem jest oczywiście Klub Studencki Od Nowa. 

Mają tam miejsce takie Festiwale jak:  Jazz Od Nowa Festival (od 2001, w lutym), Toruń Blues Meeting (od 1990,  w listopadzie), Afryka Reggae Festival (od 1991, w marcu).
Oprócz tego ciekawym wydarzeniem są Toruńskie Gwiazdy (odbywające się każdego lipca od 2006 r.), których celem jest promowanie młodych, zdolnych muzyków z naszego miasta.
Fanom muzyki poważnej Toruń oferuje natomiast następujące imprezy : Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica (od 1994, w maju), Festiwal Muzyczny Toruń-Muzyka i Architektura (od 1996, w lipcu i sierpniu) czy Świętojański Festiwal Muzyki Organowej (od 1983, w maju i czerwcu).
Na uwagę zasługują Koncerty pod Gwiazdami (od 1995, w sierpniu i wrześniu). Jest to festiwal muzyczny i cykl imprez, organizowany przez Dwór Artusa w Toruniu, prezentujący muzykę i sztukę pod gołym niebem w scenerii naszej przepięknej Starówki. 
Ale, jako że do sierpnia daleko, a pogoda niezbyt dopisuje - przenieśmy się do sali kinowej. Dlaczego akurat tam? Miasto Kopernika ma bowiem wiele do zaproponowania również kinomanom.
Po pierwsze, najbardziej znany – Tofifest (od 2003,  na przełomie czerwca i lipca). Jest to międzynarodowy festiwal prezentujący kino fabularne dotyczące tematów związanych ze współczesnym człowiekiem i światem. Hasło przewodnie to „festiwal niepokornego kina”. Tofifest przyznaje Grand Prix Złoty Anioł oraz nagrodę FLISAKA (dla najlepszego filmowca związanego z regionem kujawsko-pomorskim).
Poza Tofifestem, dobry film można obejrzeć również podczas Toruń Short Film Festival (od 2008, w listopadzie) oraz Młodego Kina Europejskiego (od 1999,  w marcu i kwietniu) – festiwalu prezentującego pierwsze i drugie filmy młodych reżyserów z całej Europy. 
Dla tych, którzy wolą oglądać aktorów na żywo, oferujemy z kolei pozycje teatralne: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt (od 1991, w maju) oraz Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek (od 1994,  w październiku). Ponadto, dla tych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu - Festiwal Teatrów Ulicznych Bulwar. Niestety, prawdopodobnie nie będzie on kontynuowany w następnych latach.
Innym ciekawym festiwalem teatralnym są, organizowany przez już wyżej wymienioną Od Nowę, Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra (od 1992, w  marcu).
Fanów sztuki w stricte plastycznym tego słowa znaczeniu, zainteresować mogą z kolei: Międzynarodowe Triennale Grafiki Kolor w grafice, bliźniaczka imprezy odbywającej się w Krakowie, Ogólnopolski Konkurs Wydawnictw Reklamowych IDEA (od 1996,  w maju) oraz Konkurs ZPAP Dzieło Roku (od 1974, marzec) – festiwal i przegląd prac plastycznych artystów z Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego, najstarszy w regionie przegląd twórczości graficznej, malarskiej czy rzeźbiarskiej.
Po tak dogłębnym zaspokojeniu naszych potrzeb estetycznych, warto by było poświecić trochę uwagi dziedzinom bardziej naukowym. Temu służy nam wiernie od wielu już lat, jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali  – Toruński Festiwal Nauki i Sztuki (od 2001,  w kwietniu). Jest to pierwszy w regionie i jeden z pierwszych w kraju festiwal naukowy, organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Poza FNiS-em, o nasz rozwój dbają: Promocja Edukacyjna (od 1994, w marcu) i Toruński Festiwal Książki (od 1995, w listopadzie).
Na koniec kilka słów o tak zwanych „festiwalach masowych”, których oryginalność ponadto nie pozwala umieścić ich w żadnej z wymienionych powyżej kategorii.
Festiwal Wiatru (od 2004, we wrześniu). Jest to impreza sportowa, w której udział biorą paralotnie, balony i miłośnicy sportów lotniczych, organizowana przez Stowarzyszenie Grupa FALCO, przy wsparciu Aeroklubu Pomorskiego na Lotnisku Toruń.
Dni Torunia (od 2004, w czerwcu) – cykl imprez muzycznych, historycznych i kulturalnych, gdzie motywem przewodnim są osiągnięcia Torunia w kulturze i sztuce, czasem, co ciekawe, Toruń organizuje je w innych miastach, a nawet poza granicami Polski.
To tyle, jeśli chodzi o Toruńskie festiwale.  Mam nadzieję, że każdy z Was znalazł między niby chociaż jeden, w którym chciałby wziąć udział.

Niedawno przeprowadziliśmy ankietę wśród bywalców toruńskiej Starówki. Pytaliśmy ich o to, jakie wydarzenia kulturalne poleciliby osobom odwiedzającym Toruń.
Kalendarz imprez:
luty: Jazz Od Nowa Festival
marzec: Afryka Reggae Festival, Młode Kino Europejskie, Klamra, Konkurs ZPAP Dzieło Roku, Promocja Edukacyjna
kwiecień: Młode Kino Europejskie, Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
maj: Probaltica, Świętojański Festiwal Muzyki Organowej, Kontakt, IDEA
czerwiec: Świętojański Festiwal Muzyki Organowej, Tofifest, Dni Torunia
lipiec: Toruńskie Gwiazdy, Festiwal Muzyczny Toruń-Muzyka i Architektura, Tofifest
sierpień: Festiwal Muzyczny Toruń-Muzyka i Architektura, Koncerty pod Gwiazdami, Festiwal Teatrów Ulicznych Bulwar
wrzesień: Koncerty pod Gwiazdami, Festiwal Wiatru
październik: Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek
listopad: Toruń Blues Meeting, Toruń Short Film Festival, Toruński Festiwal Książki

Plus, na życzenie Anonima ;) - Song of Songs. Jego pełna nazwa to Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, impreza odbywała się od 1998 do 2010 roku pod koniec czerwca. Był to jeden z największych w Europie festiwali prezentujących współczesną muzykę chrześcijańską. Jego pomysłodawcy doszli jednak do wniosku, iż muzyka tego typu stała się rozpoznawalna, i w związku z tym niekonieczna jest jej dalsza promocja w ramach Song of Songs.

1 komentarz:

  1. Był jeszcze Song of Songs! Niestety już zakończony :( ale wart wymienienia!

    OdpowiedzUsuń